Orgstikls

Orgstikls (organiskais stikls, akrils, akrila stikls, PMMA) – plastmasa, kas sastāv no termoplastiskajiem sveķiem. Orgstikls ir viegls, izturīgs un ar augstu pretestību pret ārējas vides ietekmēm. Piemīt gaismas caurlaidība, optiski neizkropļo uz tā izliktos priekšmetus, ilgu laiku saglabā savas fiziskās īpašības, izturību pret UV starojumu, nedzeltē, tiek piedāvāts plašā krāsu gammā. Organiskais stikls ir viegli apstrādājams – frēzēšana, gravēšana, lāzergriešana.

Orgstikls iedala sekojošos tipos – ekstrūzijas akrils, lietais akrils, īpašie akrila veidi.

Ekstrūzijas akrils ārēji ir grūti atšķirams no lietā akrila, bet ekstrūzijas orgstiklam salīdzinājumā ar lieto akrilu piemīt virkne atšķirību: ekstrūzijas orgstikla lokšņu piedāvāto biezumu skaits ir nedaudz mazāks par lietā orgstikla lokšņu biezuma neierobežoto diapazonu, mazāka tiecienizturība, labāka reakciju uz salīmēšanu.

Lietais akrils ir termoizturīgāks, izturīgāks pret mehānisko slodzi, labāk pulējas, piemīt labāka ķīmiskā izturība pret agresīvu vidi. Tai pašā laikā lietajam organiskajam stiklam ir plašs piedāvājums slokšņu biezuma dažādībā, kas saistīta ar tā ražošanas īpatnībām.

Orgstikls tiek izmantots visdažādākajās jomās:

- ārējā reklāma: izkārtnes, gaismas ietvari, lielizmēra burti;

- dizains: interjeru noformēšana, mēbeļu elementi;

- tirdzniecības aprīkojums: vitrīnas, stendi, cenu zīmes;

- celtniecība: sienas, aiļu stiklošana.